Багатоформна ексудативна еритема (БЕЕ)

БЕЕ - захворювання алергічної природи, що має гострий циклічний перебіг, схильне до рецидивів, проявляється поліморфізмом висипань на шкірі та слизовій оболонці порожнини рота (СОПР). 

Єдиної думки щодо причин БЕЕ немає, та все ж виділяють вірусну, інфекційну, неінфекційну алергічну причини. Деякі автори вважають, що захворювання поліетіологічне.

За клінічними проявами є дві форми:

  • інфекційно-алергічна. Причина алерген мікробного походження. Джерело сенсибілізації - осередки хронічної інфекції. А провокацією слугують ГРВІ, переохолодження, перегрів, загострення хронічних інфекцій;
  • токсико-алергічна. Вона розвивається після прийому препаратів або під впливом побутових алергенів.

Інфекційно-алергічна форма починається як гостре інфекційне захворювання: температура 39°С, слабкість, головний біль та біль у м'язах. На цьому фоні на слизовій оболонці та шкірі з'являються пухирі та пухирці, заповнені серозним або серозно-геморагічним ексудатом. Вони спостерігаються до 2-3 діб, потім розриваються, утворюючи ерозії. Ерозії зливаються між собою, покриті жовто-сірим фібринним нальотом, дуже болючі, нагадують опік. При спробі зняти наліт з'являються різкий біль і кровотеча. 

Як правило, при БЕЕ страждають передні відділи слизової оболонки (губи, щоки, язик, м'яке піднебіння, носова частина глотки).

Болючість і локалізація ускладнюють прийом їжі, гігієну. Наліт та уривки пухирів викликають інтоксикацію та неприємний запах. Дуже страждають губи: на них утворюються геморагічні кірки. Крім СОПР, СО очей, носа, статевих органів, досить часто БЕЕ спостерігаються на шкірі: обличчі, шиї, тильних поверхнях кистей і долонь, ділянках ліктів та колін.

Триває захворювання 2-3 тижні, завершується загоєнням ерозій без рубців. Рецидиви частіше виникають сезонно і перебігають у вигляді гострої форми.

Токсико-алергічна форма виникає як підвищена чутливість до лікарських засобів, у разі їх вживання або контакту з ними. Цій формі не властива сезонність. Частота залежить від контакту з алергеном. Тяжкість та перебіг залежать від антигену та стану імунної системи.

При токсико-алергічній формі СОПР є обов'язковим місцем висипання елементів (на відміну від інфекційно-алергічної форми, при якій слизова вражається лише в третині випадків). Висип є ідентичний до висипу інфекційно-алергічної форми, але поширений більше. Зокрема він може з'являтися на геніталіях та біля заднього проходу. Особливо тяжкий перебіг БЕЕ, коли уражається слизова оболонка очей та сечостатевої системи. 

Коли вражаються практично всі слизові, це має назву синдром Стівенса-Джонсона.

Лікування проводиться за напрямками: етіологічним, патогенетичним, протиалергічним. Місцево хворих ведуть за принципом ведення терапії виразково-некротичних процесів. 

Матеріал підготувала терапевт-стоматолог Діденко Інна Костянтинівна